Rádius lyží sice přímo ovlivňuje poloměr vyjetého oblouku, ale říká nám toho mnohem víc. Rádius lyže se běžně označujeme matematickým R, ale také se můžeme setkat s označením sidecut. V překladu to znamená boční řez což přesně vystihuje. Krojení carvingových lyží, na rozdíl od dříve používaného telemarkového vykrojení, obepisuje pravidelný kruh. Proto carvingové lyže umožňují jezdit řezané oblouky.
Rádius lyží nám sám o sobě dává informaci o točivosti lyže, lyže s kratším rádiusem budou snáze zahajovat oblouk, ale rozhodně neznamená, že lyže s poloměrem 11m, budou jezdit jen oblouky o poloměru 11m. V praxi to může být výrazně kratší i výrazně delší. Záleží především na míře zatížení a zahranění lyží.
Na lyžích s menším krojením, tedy 10 – 14m, lze jet sice oblouky delší, ale je to na úkor jízdní stability. Lyže těžko drží stopu při po skluznici a hrozí, že se lyže nečekaně zaříznou a pak následuje nepříjemný pád. Proto jsou lyže s kratším poloměrem vhodné na slalom nebo fun carving, tedy pomalejší jízdu.
Proti tomu lyže s delším poloměrem, tedy 15 – 20m, jsou v přímé jízdě o poznání stabilnější, ale zahájení oblouku a projetí krátkých oblouků je mnohem náročnější. Jedná se o lyže vhodné na obří slalom, tedy race carving
V souladu s ustanovením § 89 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, Vás tímto informujeme, že naše stránky využívají pro svoji činnost za účelem zlepšení Vám poskytovaných služeb tzv. cookies.Ok