Správná šířka stopy při lyžování je věčně diskutované téma. Asi je to dáno hlavně fundamentálním postojem mnoha „odborníků“, zastánců jediného vyhraněného stylu. Přitom právě šířka stopy se hodně měnila v posledních dvaceti letech. Mnozí si ještě pamatují lyžování, kdy úzká stopa byla důkazem lyžařského umu. Stejně tak v počátcích carvingu se naopak jezdilo v hodně široké stopě, bylo tak snazší při fun carvingu sáhnout si na sníh.
Osobně bych viděl, jako optimální stopu na šířku pánve, s tím, že pokud někomu vyhovuje užší nebo širší, může být. Navíc stopa se bude pravděpodobně lišit u jednoho lyžaře v různých lyžařských disciplínách. Jiná bude u carvingu v případě race carvingu a fun carvingu, kde bude patrně trochu širší. Trochu užší bude patrně v případě krátkého smýkaného oblouku a stejná nebo ještě užší bude při freeride lyžování.
Chybou jsou jen oba extrémy, jak příliš úzká stopa, tak stopa příliš široká. V prvním případě, pokud máme nohy příliš u sebe, není prostor pro výraznější hranění lyži ani náklon do oblouku. Pokud bude stopa příliš široká, naopak nám to blokuje pánev a tím omezuje rozsah pohybu, navíc v extrémním případě se bude jednat v kombinaci se záklonem o Klammerschwung.
V souladu s ustanovením § 89 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, Vás tímto informujeme, že naše stránky využívají pro svoji činnost za účelem zlepšení Vám poskytovaných služeb tzv. cookies.Ok