Dostaneme Tě na hranu – výuka carvingu
Dříve, než se začneme zajímat, jak má probíhat výuka carvingu, nebo jaký carvingový kurz je ten pravý, je dobré odpovědět si na pár dotazů. Prvním a velmi důležitým jsou moje dosavadní lyžařské dovednosti.
Těžko se budu učit carving, když si nejsem na lyžích moc jistý a stěží zvládám paralelní smýkaný oblouk. Pro výuku carvingu je velmi důležité, abych si byl na lyžích jistý, protože jedním ze základních předpokladů carvingového oblouku je rychlost, nutná k jízdě po hranách.
Pokud nemáme dostatečnou rychlost, jen stěží na nás bude dostatečně působit odstředivá síla, když i přesto budeme posouvat těžiště do oblouku, nejspíš nás čeká pád.
Sami si musíme říct, jací jsme lyžaři, žádný dobrý instruktor by se neměl zeptat jak umíš lyžovat. To by měl sám vidět během prvních dvou seznamovacích jízd. Spíš by měl chtít slyšet, co je Ti blízké, jaky styl lyžování Ti vyhovuje. A neméně důležité také je vědět, co by jsi se chtěl během carvingového kurzu chtěli naučit. Carving je neuvěřitelně rozmanitý a je dobré si udělat představu jaký styl carvingu mi bude blízký.
Smýkal Píchal. Učil se lyžovat už hodně let nazpět, na lyžích si je většinou jistý, jezdí kratší nebo středně dlouhé oblouky. Většinou má na lyžích užší stopu, ale nebojí se jet i rychleji. V žádném případě to neznamená, že lyžuje špatně, zkrátka se učil lyžovat dříve, podle tehdejší metodiky. Velkou výhodou bývá slušná jistota a vyježděnost lyžaře.
Démon. Rozhodně mu není cizí rychlost, poznáme je většinou jezdí hodně přímo, širší stopa a lyže nemá často plně pod kontrolou. Většinou se naučil lyžovat sám, lyže ovládá tak, aby dokázal nějak zatočit a nějak zastavit, bohužel je jejich jízda často mimo pravidla bezpečnosti lyžování. Výhodou je, že se nebojí rychlosti.
Hračička. Rád se učí novým věcem, má přehled a lyžováním se baví, je si tak poměrně jistý. Díky experimentování a zkoušení různých triků má taky dobrou koordinaci pohybu, pohybovou představivost a často také prostorovou orientaci.
Výletník. Lyže jsou pro něj dopravním prostředkem, jak si projet středisko do poslední sjezdovky. Stylově výletník nebude nijak vyhraněn, bude jezdit spíše defenzivně. Nevýhodou toto výletování je, výuka carvingu vyžaduje značnou míru jistoty, a ta pramení i ze znalosti sjezdovky. Pokud budeme objíždět stále nové a nové sjezdovky, naše pozornost bude směřovat spíše kudy kam, než na provedení cviku.
Rejsák. Rychlost, ale lyže pod kontrolou… s carvingovým lyžováním už koketují a v případě výuky carvingu se bude jednat spíše o doladění stylu nebo nácviku kupříkladu race carvingu.
Mrkněte sem, jaké jsou styly carvingu
Skupina nebo privátní výuka?
Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.
Rozdíly ve výce dětí a dospělých
Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést
Bezpečnost při výuce lyžování
Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky