Dlouhý oblouk - lyžařský slovníček
Dlouhý oblouk je základním prvkem, od kterého se odvíjí celá lyžařská metodika. Ať už se jedná o výuku začátečníky nebo pokročilých carveru, vždy začínáme nácvik v dlouhém oblouku. Důvod je jednoduchý, v oblouku má lyžař na všechno více času a je tak méně náročné zvládnout správnou techniku, než v případě krátkého oblouku.
Dlouhý oblouk má poloměr (radius) větší než 15 metrů. Není to však dogma, daleko důležitější než poloměr, je kulatost oblouku. Oblouk by měl mýt plynulý průběhu, tedy kulatý tvar. Častá chyba začátečníků je, že z jízdy šikmo svahem se rychle otočí a zase jedou dlouho šikmo svahem. Oblouk je pak špičatý, místo kulatý. Důvodem je strach začátečníků z toho, že by při jízdě po spádnici ztratili kontrolou nad lyžemi a řítili se střemhlav dolů. Pomůžeme jim tím, že pojedeme před nimi a budeme jim najíždět správnou stopu.
Oblouk jedeme v základním sjezdovém postoji, ramena směřují ve směru jízdy. Pozice ramen je velmi důležitá, abychom ani nerotovali ani se naopak nevytáčeli ven z oblouku.
Základním provedení se nesnažíme o výrazný vertikální pohyb, ani náklon do oblouku. Těžiště lyžaře je tak téměř nad lyžemi.