Race carving – výuka carvingu
Race carvingem rozumíme sportovní styl carvingu, založený na výrazném hranění, aktivní práci celého těla a využití veškeré dynamiky lyží. Racecarving vychází, jak již název vypovídá, ze závodního lyžování a proto i vrcholem naší race carvingové výuky je kurz závodního lyžování Ski Race Camp Lipno pro širokou veřejnost.
Na první pohled je patrné výrazné hranění koleny i pánví a kompenzační odklon trupu. Ten je důležitý pro rychlost přehranění, protože díky odklonu dokážeme dostat těžiště daleko dovnitř do oblouku a zvyšujeme si tak rozsah pohybu a díky odkloněnému trupu pak rychle přesunout těžiště do druhého oblouku.
Rychlost přehranění je při RC velmi důležitá, pomalé přehranění znamená ztrátu rytmu, rychlosti i energie v lyžích. Pokud bychom chtěli jezdit v bránách, znamenalo by pomalé přehranění nutnost přibrzdit si, protože bychom se do bran jinak nevešli.
Dalším co je pro race carving příznačné, je práce celého těla v průběhu oblouku, každý sebemenší pohyb ramen, ruky nebo třeba boků se okamžitě přenáší do lyží a zlepšuje nebo naopak zhoršuje jízdní projev i míru hranění. Je velmi důležité, aby lyžař pracoval aktivně celým svým tělem.
Jak vypadá race carvingový oblouk
Race carvingový oblouk zahajujeme aktivním hraněním koleny a zároveň se tlačíme do oblouku vnitřním ramenem. V tuto chvíli doslova padáme ramenem ze svahu a necháváme odjíždět lyže co nejdále od těla. Dostáváme se do sníženého postavení, po přechodu spádnice se snažíme zvedat od lyží a díky tomu aktivně zvyšovat tlak proti vnější lyži. Tím se nám daří zkracovat poloměr oblouku a zvyšovat rychlost jízdy.
Souběžně s tím stále držíme vnitřní ruku stále před tělem, ale jak točíme oblouk, dotáčíme ho i vnějším ramenem, což pomáhá k lepšímu hranění lyží. Pokud by jsem nechali „spadnout“ vnitřní ruku dolů na úroveň boků znamená to že se dostáváme do záklonu nebo rotujeme. Výrazný vertikální pohyb, tedy výrazné zvýšení při výjezdu z oblouku nám umožní rychlé přehranění a často lyžaře doslova vystřelí do dalšího oblouku.
Jestli si chcete vylepšit vaše řezané oblouku mrkněte na Tipy jak na race carving
Skupina nebo privátní výuka?
Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.
Rozdíly ve výce dětí a dospělých
Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést
Bezpečnost při výuce lyžování
Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky