Allround carving – carving i freeride
Allround carving, jak už název napovídá je carvingovou disciplínou do všech sněhových podmínek.
Z toho také plyne, že je to disciplína bez extrémů. tedy bez extrémů v podobě maximálních náklonů u fun carvingu nebo co nejrychlejšího přehranění, jako u race carvingu. Je to jízda vyvážená sice s velkým rozsahem pohybu, ale bez zbytečného atakování hranic.
Smyslem allround carvingu je jistota a stabilita na sjezdovce i ve volném terénu. Freeride je také disciplínou, kde se tyto carvingové oblouky nejvíce uplatní. Proto na něj kladou důraz naši lektoři, kteří vedou freeride kurzy, ale užijete ho i při skialpinismu.
Jak jsme již psali výše, allround carvingové oblouky se vyznačují velkým rozsahem pohybu, ale vertikální pohyb není tak výrazný, jako například u race carvingu.
Co je ale s RC podobné, je rozsah práce pánve, tou je také tvořen rozsah pohybu. Díky výraznému hranění pánví a částečně vzpřímenému trupu je postoj lyžaře velmi stabilní a přehranění rychlé. Toho využijeme především při jízdě v terénu, kdy je často potřeba reagovat ve zlomku vteřiny a vyhnout se překážce.
Allround carvingu nevěnujeme zvláštní metodiku. Je potřeba si hlavně navnímat správnou pozici těla, která je v tomto případě středová. Vyhněme se tedy zbytečnému výraznému zatěžování špiček nebo patek lyží a váhu se snažíme rozložit rovnoměrně na obě lyže. Výborně to lze procítit při jízdě s rozepnutými lyžáky nebo poslepu při cvičení slepec
Skupina nebo privátní výuka?
Snad každý, kdo přijde do lyžařské školy, se zeptá, jestli je lepší skupinová výuka nebo individuální kurz lyžování. A odpověď není zrovna nejsnazší.
Rozdíly ve výce dětí a dospělých
Dítě není jen malým dospělým, proto k výuce přistupujeme poměrně dost odlišně, děti „příliš neučte“ spíše je motivujte, dospělým hlavně dobře předvést
Bezpečnost při výuce lyžování
Nikdo nechce místo výuky a zážitků z lyžování řešit zranění nebo minimálně předčasný konec výuky. Proto je třeba mít na paměti pár zásad bezpečné výuky