Základní sjezdový postoje postavení lyžaře, ze kterého vychází všechny pohyby které na lyžích provádíme. Základním sjezdovým postojem rozumíme postoj, kdy lyžař stojí na obou lyžích. Obě lyže jsou rovnoměrně zatíženy, stopa na šířku ramen. Dolní končetiny jsou pokrčeny v kolenou, holeněmi se opíráme do jazyků lyžařských bot. Trup mírně nakloněn vpřed, paže obě mírně nataženy vpřed, jako když držíme v rukou velký volant. Hroty holí směřují k patkám lyží.
Jak jsem již psal výše, ze základního sjezdového postoje vychází řada pohybů, například vertikální pohyb, předozadní pohyb i horizontální pohyb ( stranový ). Ze základního postoje vychází i základní pluhový postoj, který často využijeme při výuce začátečníků na lyžích.
Ze základního sjezdového postoje ovšem úplně stejně vychází i výuka carvingu
Velmi důležité je držení paží před tělem, pokud nám ruce „padají“ na úroveň těla jedná se o záklon. Pokud nám „padá“ jen vnitřní ruka, jedná se o rotaci trupu lyžaře.
Zkuste si na základní sjezdový postoj navyknout co nedříve, hlídejte si ho hlavně před rozjezdem, během jízdy se už těžko správnost postoje koriguje.
V souladu s ustanovením § 89 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, Vás tímto informujeme, že naše stránky využívají pro svoji činnost za účelem zlepšení Vám poskytovaných služeb tzv. cookies.Ok